Vajinismus Nedir?

Hepimizin bildiği gibi, cinselliği konuşmanın bile yadırgandığı toplumumuzda cinsellikle ilgili sorunu dile getirmek ve çözüm arayışında bulunmak çok zordur. Ancak ülkemizde cinsel işlev problemleri sebebiyle kliniklere yapılan başvuruların %43-73’ünün Vajinismus tanısı aldığı belirlenmiştir. Bu yazımda size, Vajinismus’u tanıtmak ve bu konu hakkında bilgilendirmek istedim.

Vajinismus Nedir? 

Vajinismus, vajinaya girilmesiyle ilgili fobi düzeyinde bir korku ve vajinanın alt 1/3’lük kısmındaki kasların istemsiz kasılmasıyla oluşan cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Yalnızca penisin vajinaya girmesi durumunda değil, bu durumun hayal edilmesinde dahi istemsiz kasılmalar oluşabilir.

Kimlerde Görülür? 

Vajinismus’un görülmesinde eğitim, sosyo-kültürel veya ekonomik düzeyde bir farklılık bulunmaz. Ülkemizde tedaviye başvuran kadınların %43-73’ünde Vajinismus görülmektedir. Yurtdışındaki örneklere bakıldığında dünyada bu oran %5 ile %17 arasında değişmektedir (Ancak hala araştırmalar devam etmektedir.)

Nedenleri nelerdir? 

Vajinismus nedenleri hala araştırılmaya devam etmektedir ve net bir cevabı yoktur. Ancak araştırmalara bakıldığında aşağıdaki sebeplerin vajinismus için etken olabileceği ön görülmüştür;

  • Ayıp ve yasak olarak tanımlanması sebebiyle cinsellik hakkında yeterli bilgi edinilememesi veya yanlış bilgi edinilmesi

  • İlk cinsel birleşmeyle ilgili yanlış anlatımlar ve yaratılan korkular (kanamanın fazla olacağı, vajinanın penise göre küçük kalması endişesi, ilk cinsel birleşmede fazla acı olacağı düşüncesi vb.)

  • Yeterli cinsel uyarılmanın olmaması

  • Cinsel kimlik problelmleri

  • Geçmişte yaşanan taciz ve travmalar

  • Bilinçdışı bir şekilde kadınsılığın reddedilmesi

  • Ayrılma ve bireyselleşme problemleri
  • Cinsel isteksizlik

  • Güvensizlik

Gibi nedenler örnek gösterilebilir. Bununla birlikte kadının farkında olmadığı bilinçdışı sebeplerle ortaya çıkan ve cinsel birleşmede problem yaratan unsurlarda etkili olabilmektedir.

Vajinusmusun İlişkiye Etkileri Nelerdir?

Toplulumuzda cinsellikle ilgili konuşmak kadar yardım istemekte oldukça zordur. Vajinismus sonucunda ortaya çıkan cinsel birleşmedeki problemler ikili ilişkilere de yansır. Bunlar arasında kadının kendini yetersiz hissetmesi, korku ve panik halleri, depresyon, kaygı, umutsuzluk ve başarısızlık ortaya çıkartabildiği gibi erkeklerde ise reddedilme ve buna bağlı öfke durumu ortaya çıkabilir. Aynı zamanda uzun süre tedavi edilmediğinde cinsel isteksizlik ve erkekte erken boşalmaya sebep olabilir.

Vajinismus Tedavisi Nelerdir?

Vajinismus psikolojik bir durumdur. Ancak öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, cinsel birleşme probleminin fizyolojik bir sebebi olup olmadığıdır. Dolayısıyla ilk etapta mutlaka bir jinekoloğa başvurulması gerekir. Herhangi bir organik problem olmadığı belirlendiğinde, Vajinismus alanıyla ilgili çalışan bir klinik psikolog/psikoterapist veya cinsel terapiste başvurulabilir.

Tedavi yöntemi olarak Bilişsel Davranışçı Terapi, Psikanalitik Yönelimli Terapi gibi farklı ekoller kullanılabilmektedir. Terapi süresince, seanslara çift olarak katılınması alınan verimi arttıracaktır. Ancak isterse, kadın tek başına da katılabilir. Vajinismus’un düzeyi ve bireye etkileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Dolayısıyla kişiye özel tedavi planı çıkarılması oldukça önemlidir. Terapi sürecinin ilk adımında değerlendirme görüşmeleri ve sorunun nedeni anlaşılır, ikinci adımında ilişkideki çatışmalar ve problemler gözden geçirilir ve tekrar yapılandırılır, üçüncü adımda cinsel eğitim verilerek çiftin kafasındaki yanlış düşünceler üzerinde çalışılır ve son olarak çiftin uygulaması üzerinde çeşitli egzersizler verilir. (Terapi ve tedavi süreci çalışılan ekole ve kişiye göre değişiklik gösterir.)

Unutmayalım ki, vajinismus günümüzde oldukça sık rastlanan bir problemdir. Dolayısıyla bu konu hakkında konuşabilmek ve kendimizi gözlemlemek tedavi sürecinin ilk adımıdır. Vajinismus düzenli tedavi ile ortadan kalkabilir. Bu yazıdaki bahsedilenleri kendinizde gözlemliyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir